Ana Sayfa

Burada tansiyon asla yükselmez. Çünkü burası DORUK NOKTASI..!!!
 
AnasayfaYAŞAM İÇİN ÖĞÜTKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Markalar ve Logoları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin2
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 760
Yaş : 107
Nerden dostum : Kötülüğün ve haksızlığn olmadığı iyinin ve güzelin hakettiğini aldığı yerdeyim.Yani Hiçbir yerdeyim.
Ne işle meşgulsün : Düşmanını tanıdığın kadar ona düşmansındır. Dünyayı tanımakla Meşgulüm.
Kayıt tarihi : 16/07/08

Aldığı
Madalya: Konu açma üstadı Konu açma üstadı
MesajKonu: Markalar ve Logoları   Perş. Tem. 17, 2008 10:51 am

AEG
Alman Endüstri devi AEG (Allgemeine Elektrcitäts-Gesellschaft)'de 1907 yilinda göreve baslayan Art Direktör Peter Behrens ilk is olarak logoya el atti. Basit ama güçlü bir ifade vermek için logoyu üç büyük harf ve bir dikdörtgenden olusturdu. Diktörtgende deGisiklikler yasayan logo hala harfleriyle bugün kullanilmakta.

ALFA ROMEO
Asaletin simgesi. Alfa Romeo amblem tasarimi, Italya'nin Milano sehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafina dönüyor. Kirmizi haç soyluluGu, beyaz zemin halki ve köylüleri simgeliyor. Taç giymis engerek yilani ise soylu Viscoti ailesi'nin armasindan alindi.

APPLE
Amerika'nin en çok bilinen Bilgisayar firmasi olan Apple ilk kurulduGu zamanlar Macintosh ismiyle aniliyordu. Daha sonra pazarlama dahisi Steve Jobs incilde yer alan Adem ile Havva'da ki elmayi kullanmaya basladi.

AUDI
Dört halka. Amblemdeki dört yüzük araba birliGi için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayi simgeliyor. Audi ismi, firmanin eski yöneticilerinden olan mühendisAugust Horch tarafindan verildi... Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince'deki karsliGi olan Audi'yi buldu.

BAYER
1863'te boya imalatçisi olarak faaliyete basladi. 1881'de kimyevi madde üretiminde yoGunlasti. SaGlik dünyasinda devrim sayilan Aspirin 1899'da satisa sunuldu. sirket, yatay ve dikey olarak yazilan BAYER logosunu 1900 yilinda tescil ettirdi.

BMW
Bavyera renkleri. 1916 yilinda Münih'te kurulan BMW (Bayerische Motoren Werke)'nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya'nin Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yilindan bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor... daha sonra araba üretimine baslayan BMW arabalarindada ayni amblemi kullanmayi tercih etti.

CHRYSLER
Yeni arabalara eski tasarim. Firmanin kurucu ve sahibi Walter Chrysler'in isteGi üzerine, 1998 yilindan sonra üretilen Chrysler modellerine 20'li yillardaki eski amblem takilmaya baslandi.amblemdeki daireler lastiGi, simsekler ise hizi simgeliyor.

CITROEN
Açili sembol. Fransizlarin çift açili çavus amblemi, daha önce baska bir Citroen ürünü olan dili çarklarda kullaniliyordu... 1919 yilinda araba yapimina baslayan Fransizlar, ürettikleri ilk arabalarinda da çift açili amblemi kullanmayi uygun buldular.

COCA COLA
Coca Cola'nin mucidi Dr. Pemberton'un ortaGi ve ayni zamanda muhsebecisi Frank Robinson, iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacaGini düsündü ve kendi el yazisiyla Coca Cola'nin bugüne kadar deGismeden gelen logosunu yaratti. Logonun anlamini "Nefis ve Taze" olarak belirtiyor.

FERRARI
Hediyelik beygir. Italyan kontesin 1923 yilinda firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiGi at maskot, Ferrari'nin amblemini teskil etti. Amblemdeki ana renkler sari ile kirmizi, firma sahibinin yasadiGi komsu sehir Modena'yi ve yarisa olan sevgiyi simgeliyor.

FIAT
Özüne dönüs. Fabrica Italiana Automobili orino. Gerçek ismi uzun olduGu için firma sahibi kisaltmayla firmanin marka amblemini olusturdu. basit amblem 60 yil aradan sonra 1990 yilinda defne aGaci çevreli daire içine yerlestirildi. Amblem firmanin uzun geçmisini ve spor alanindaki basarilarini simgeliyor.

FORD
Modern ve süslü. Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazili Ford, nostaljik bir geçmisi animsatiyor. 1903 yilindan bu yana kullanilan Ford ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali'nin silüeti yer almis.

JAGUAR
Hizli kedi. Araba ve kedi. Güç ve zariflik. Jaguar, arabalarindaki ziplayan kedi figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayalarin yaralanma riskini azaltmak içn deGistirdi. Firma, ürettiGi yeni modellerine jaguar yerine, jaguar resimli bir plaket monte ediyor.

LANCIA
Mizrakli amblem. Direksiyon ile bir bayrak Italyan arabasi Lancia'nin bütün zarifliGini ortaya çikariyor. Mizrak seklindeki amblemin, firmanin kurucusu, yarisçi Vinceno Lancia'nin soyadi ile iliskili. Italyanca Lancia'nin Türkçe karsiliGi mizrak anlamina geliyor.

MASERATI
Maserati kardeslerin doGduGu Bologna'da bulunan fiskiyeli havuz logoya ilham vermis. Rönesans döneminden kalma havuz, denizlerin tanrisi Neptün'e ithaf edilmis. Neptün'ün sembolü üçlü çatal da logo olarak seçilmis.

MAZDA
Mahkeme karariyla yeni amblem. Renault'a büyük benzerliGi nedeniyle, açilan davayi kaybeden Japon araba üreticisi Mazda, yeni bir amblem olusturmak zorunda kaldi. Mazda, kanatlarini açmis bir kartal figürünü amblem olarak kullaniyor.

MERCEDES BENZ
Hirsizlarin en çok raGbet gösterdiGi bir figür. Dünyada en çok taninan markalar arasinda yerini alan Mercedes'i, üç ayakli yildiz figürü, markanin kara, hava ve suda ki gücünü tanimliyor. Mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes amblemi, dünyada en çok taninan marka olmanin yani sira en çok çalinan figür olarakta ilk sirayi aliyor.

MICHELIN
Edouard Michelin 1984'te bir fuarda üst üste yiGilmis otomobil lastiklerini görünce "kollari da olsa adama benzeyecek" demis. Reklamcisina lastiklerden yapilmis bir adam çizimi siparisi vermis. Bibendum adi verilen lastik adam böyle doGmus.

MITSUBISHI
Samurai erdemi. Üç kanatli baklava seklindeki amblemde, Samurai armasindan esinlenilmis. Firmayi kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliGi ve cemiyetler arasi uyumu simgelediGine isaret ediyor.

MONT BLANC
Üç Alman 1906'da bir araya gelerek kalem üretme karari aldi. O tarihten bu yana en pahali kalemlerin tepesinde üstü karla kapli, Avrupa'nin en yüksek daGi Mont Blanc'in resmi var. Yukaridan bakinca beyaz bir yildizi andiran daGin karli tepesi, ayni zamanda kalitenin zirvesi olduGunu da gösteriyor.

NIKE
Nike'in ilk çalisanlarindan Jeff Johnson bir gece rüyasinda Yunan tanriçasi Nike'yi görür. Patronu Phil Knight "Dimension 6" adini düsünüyordur. Logoyu 35 dolara bir öGrenciye yaptirirlar. Kanca olarak adlandirildiGi da oluyor.

NISSAN
Günes ve dürüstlük. Markanin, daire içine yazilmis ismi, günesin doGusu ile Japon bayraGindaki beyaz zemin içindeki kirmizi noktayi simgeliyor. Amblem, dürüstlüGü ve samimiyeti sembolize ediyor.

OPEL
Opel, önceleri sadece dikis makinalari üretiyordu... 1899 yilinda araba üretmeye baslayan Opel, ambleminde tekerlek içinde simseGe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek güveni, simsek ise hizi simgeliyor.

PEUGEOT
Aslanin gücü. Peugeot'un asli isi testere ve testere levhalari. Bir aslan gibi "güçlü" sloganiyla satilan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransizlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya basladi.

PORSCHE
Suebyali'nin gururu. Porsche amblemi, 1952 yilindan bu yana Suebya milliyetçiliGini öne çikartan simgelere yer veriyor... Amblemdeki siyah at, Almanya'nin Stuttgart sehrinin armasindan. Geyik boynuzu ile kirmizi-siyah çizgiler ise Almanya'nin Württemberg köyünün flamasindan alindi.

RENAULT
Kübist baklava sekli. Renault baklava seklinin bulunusu 30'lu yillara dayaniyor. Amblem klasik ve durgun sekli ile geleceGi simgeliyor. 1992 yilinda küçük deGisiklerle, su an bütün Renault'larda kullanilan yeni bir tasarim yapildi.

ROLEX
Rolex logosu firmanin kurucusu Hans Wilsdorf'un yaraticiliGi sayesinde ortaya çikmis. ismin üzerindeki taç, saat ustaliGinin isareti, bes parmak seklindeki çikintilarda saat ustasinin hünerli parmaklarini sembolize ediyor.

ROLLS ROYCE
Henry Royce 1884'te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904'te ilk otomobilini yapti. Ayni yil Londra'da otomobil satan Charles Rolls'la tanisti. ikili isbirliGi yapmak üzere anlasti. Royce'un yaptiGi otomobilleri Rolls satmaya basladi. Otomobillerin adi "Rolls Royce" oldu. Lüks marka Rolls Royce'un kaputundaki zarif sekil 1911 yilindan geliyor. sekil, tasarimcinin sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adi "Spirit of ecstasy" (yeniliGin ruhu). sekle, halk dilinde "emily" adi verildi.

SAAB
Svenska Aeroplan Aktiebolaget (isveç Uçak Anonim sirketi) 1937'de kuruldu. sirket kurulusunun ilk yillarinda askeri uçak üretiyordu. II.Dünya Savasi'nin ardindan sirket yönetimi otomobil üretmeye karar verdi. Logo olarak da sirketin adinin ilk harflerini seçti.

SEAT
Ispanyol'un S'si ilham verdi. 90'li yillarin basinda VW ile birlesmesiyle Ispanyol araba yapimcisi, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliGi simgeleyen büyük S harfini yerlestirdi.

SKODA
Çek sembolü. Skoda'nin daire içindeki kanatli ok, hayal eymeyi, itina göstermeyi, hiz ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandiGi amblemle, bütün arabalarin bu vasiflara sahip olduGunu göstermek istiyor.

SMART
Mercedes-Benz 1998 yilinda isviçre'li teknoloji devi SMH'yla otomobil sektöründe yeni bir çiGir açti. Swatch saatleriyle ünlü SMH'yla birlikte üretilen otomobile Smart adi verildi: Swatch, Mercedes ve Art (Sanat).

SUBARU
Japon yildizi. Subaru'nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birlesmesi ile ortaya çikti. Oval içindeki 6 yildiz, bir araya gelen firmalari sembolize ediyor.

SUZUKI
Logosu için yarisma düzenlendi. Suzuki amblemi, 300 güzel sanatlar akademi öGrencisinin katildiGi bir tasarim yarismasiyla ortaya çikti. Firma yetkilileri, "Uzlastirici" bulduklari büyük "S" harfini, yüzlerce amblem arasindan seçti. Amblem, 1961 yilindan bu yana Suzuki markasini temsil ediyor.

TOYOTA
Müsterilere sevgiler. Japon firmaninn kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yilinda üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasinin amblemini olusturdu. Elipsler, araba ile müsteri arasindaki sicakliGi, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.

VOLVO
isveç'in savas tanriçasi Volvo arabalarini, Isveç'in çeliGini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Amblemin yaraticisi, demir silahlarla donatilmis savas tanrisi Merih'i simgelediGi figürde, ayni zamanda markanin saGlamliGina isaret ediyor.

VOLKSWAGEN
Kim icat etti? VW amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafindan bulundu. Ekim 1948 yilindan bu yana markanin iki harfi Almanya'nin Wolfsburg sehrini sereflendiriyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Markalar ve Logoları   Cuma Tem. 25, 2008 6:27 pm

neden burda mını cooper yok yaa lol! ayrıca şu hediyelik beygire koptum ferrariye hiç yakıştıramadım yanii lol!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Markalar ve Logoları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ana Sayfa :: Komikizm :: İlginç Şeyler :: İlginç Bilgiler-
Buraya geçin: